آموزش کامل نظافت یخچال بوش

آموزش کامل نظافت یخچال بوش

نظافت یخچال از جمله مهم ترین امور آشپزخانه و نشان دهنده حسن سلیقه و هنر خانه داری است. شاید عده ای نظافت یخچال را تنها در خارج کردن غذاهای باقی مانده و فاسد بدانند. اما نظافت یخچال، تنها شامل نظافت طبقات و کشوهای یخچال  نمی شود.

یخچال یکی از ارزشمندترین لوازم برقی خانگی است، بنابراین بسیار مهم است که به خوبی از این وسیله نگهداری شود.

یخچال های بوش، از پر فروش ترین محصولات در بازار لوازم خانگی بوده و به دلیل کیفیت بالای ساخت و  طراحی زیبای بدنه، بسیار محبوب و پر طرفدار هستند. برای اطلاع از قیمت یخچال بوش ، و مشاهده انواع مدل های یخچال توکار بوش، می توانید به قسمت فروشگاه خانه بوش مراجعه فرمایید.

در این مقاله راهکارهایی برای نظافت حرفه ای و کامل یخچال را آموزش می دهیم.

نظافت درون یخچال

نظافت درون یخچال

 • برای نظافت درون یخچال توکار بوش یا هر نوع یخچال دیگر، ابتدا تمام مواد خوراکی را از داخل آن خارج کنید. در قدم بعد بررسی کنید که کدام مواد غذایی باید دور ریخته شوند و آنها را دور بریزید.
 • حال که یخچال خالی شده است، می توانید طبقات و کشو های آن را خارج کرده و با آب ولرم و مواد شوینده به خوبی بشویید.
 • اگر به هر دلیلی مایل به خارج کردن کشو ها و طبقات یخچال نیستید، باید داخل یخچال را با کمک مواد شوینده و دستمال خیس، تمیز کنید.
 • بهتر است برای نظافت داخل یخچال، از شوینده های شیمیایی استفاده نکنید. جوش شیرین، یکی از بهترین مواد برای این کار است. برای نظافت یخچال با جوش شیرین، یک قسمت آب را با سه قسمت جوش شیرین ترکیب کنید تا خمیری نرم ساخته شود. سپس با کمک دستمال خیس و خمیر جوش شیرین، به آسانی یخچال را نظافت کنید.
 • تمیز کردن دیواره های داخلی یخچال را فراموش نکنید.
 • قفسه های داخل در یخچال نیز یکی از پر استفاده و پر لکه ترین قسمت های آن است. قفسه های داخل درب را نیز خالی کرده و با مخلوط جوش شیرین یا اسپری سرکه به خوبی آن را تمیز کنید.
 • هنگامی که مواد غذایی را به یخچال بر میگردانید، آنها را بشویید و خشک کنید تا دوباره یخچال را آلوده نکنند.

نکته:

هرگز طبقات و قسمت های شیشه ای یخچال  را بلافاصله پس از خارج کردن از یخچال، با آب داغ نشویید؛ چرا که تغییر دمای ناگهانی می تواند باعث شکستن قسمت های شیشه ای شود.

بهتر است ابتدا اجازه دهید تا قطعات شیشه ای به دمای اتاق برسند و سپس آنها را بشویید.

 • پس از اینکه طبقات و کشوها را به خوبی شستشو دادید، اجازه دهید تا کاملا خشک شوند. سپس آنها را داخل یخچال قرار دهید.

قبل از تمیز کردن یخچال، آن را از برق جدا کنید.

نظافت درون فریزر

 • ابتدا فریزر را از برق جدا کنید. یخچال های جدید معمولا برفک نمی زنند. اما اگر یخچال شما، از مدل های قدیمی است و برفک زده است، صبر کنید تا برفک ها آب شوند.
 • کشو ها و جا یخی را خارج کنید و مواد غذایی را بیرون آورید.
 • مواد دور ریختنی و تاریخ گذشته را دور بریزید.
 • کشوها، طبقات و جایخی را بشویید.
 • بدنه داخلی فریزر را تمیز کنید و اجازه دهید تا خشک شود.
 • طبقات، کشوها و جایخی را پس از خشک شدن در جای خود قرار داده و مواد غذایی را داخل فریزر بگذارید.
 • بهتر است برای هرگروه از مواد غذایی (مانند گوشت و مرغ، سبزیجات، نان و …) یک فضای جداگانه در نظر بگیرید.

نظافت بدنه یخچال

بدنه یخچال معمولا در اثر تماس با دست افراد و احیانا مواد غذایی، کثیف و لکه دار می شود. گاهی تشخیص این لکه ها مشکل است. اما وجود اثر دست و لکه، روی بدنه یخچال می تواند ظاهر آن را نامرتب و زشت جلوه دهد.

این مشکل در مورد خانواده هایی با فرزندان خردسال بیشتر دیده می شود.

بنابراین بهتر است هر چند روز یکبار، بدنه یخچال را با دستمال مرطوب و مقداری مواد شوینده ملایم، تمیز کنید. ترکیب آب و مایع ظرفشویی رقیق، بهترین و مطمئن ترین شوینده برای تمیز کردن انواع بدنه یخچال است. مایع ظرفشویی رقیق می تواند به خوبی سطوح استیل یا رنگی را بدون آسیب زدن به آن تمیز کند.

نکته:

هرگز برای نظافت بدنه یخچال (به خصوص یخچال هایی با بدنه استیل) از مواد شوینده اسیدی و خورنده قوی (مانند جرم گیرها) استفاده نکنید. زیرا به بدنه آسیب می رساند و لکه های تیره غیر قابل اصلاح ایجاد می کند.

نظافت کویل های کوندانسر یخچال

نظافت کویل های کوندانسر یخچال

قسمت خنک کننده یخچال که کندانسور نام دارد، یکی از مهم ترین قسمت های یخچال است و تمیز نکردن به موقع آن می تواند باعث فشار بیش از حد به دستگاه شما شود.

کندانسور، وظیفه خنک کردن گاز سرد کننده را بر عهده دارد. این گاز درون لوله های  کویل در حرکت است و با گردش مداوم خود، حرارت یخچال را به بیرون منتقل می کند.

کندانسور در کدام قسمت یخچال قرار دارد؟

کندانسور و کویل های یخچال در دستگاه های مختلف، در جاهای متفاوتی قرار می گیرند. در برخی از یخچال ها و مدل های قدیمی تر، کویل ها در قسمت پشت یخچال (چسبیده به دیوار) قرار گرفته اند و با جلو کشیدن یخچال کاملا در دسترس هستند.

در برخی مدل های جدید کویل ها، در قسمت پشت دستگاه هستند اما توسط یک کاور فلزی، پوشانده شده اند. در این یخچال ها برای نظافت کویل ها، لازم است ابتدا کاور را جدا کنید.

در برخی مدل ها، قسمت شبکه مانند (شبکه لوله های نازک پشت یخچال) حذف شده و کندانسور به صورت فشرده تر و به شکل مکعب یا استوانه در قسمت پایین یخچال قرار گرفته است.

نحوه تمیز کردن کندانسور و کویل ها

برای تمیز کردن کول ها ابتدا یخچال از برق جدا کنید و آن را جلو بکشید. اگر کویل ها در قسمت پشت یخچال قرار دارند، می توانید در این مرحله آنها را ببینید.

گاهی لازم است کاور فلزی را از روی کویل ها بردارید تا به آنها دسترسی داشته باشید. همچنین ممکن است کندانسور در پشت و پایین یخچال قرار گرفته باشد.

 

احتمالا لایه ای از گرد و غبار به لوله های نازک کویل و کندانسور چسبیده است. برای تمیز کردن گرد و غبار از یک دستمال مرطوب یا قلمو کمک بگیرید تا لایه غبار جدا شود. سپس با جارو برقی ذرات جدا شده را کاملا تمیز کنید. در پایان بار دیگر با استفاده از دستمال مرطوب کویل ها و کندانسور را نظافت کنید.

 

اگر کندانسور یخچال نظافت نشود؟

اگر کندانسور یخچال نظافت نشود؟

اگر کویل ها کثیف باشند، گاز خنک کننده یخچال نمی تواند به خوبی حرارت خود را از دست بدهد و سرد شود. در نتیجه کمپرسور برای خنک کردن یخچال فشار زیادی را تحمل می کند و بسیار داغ می شود. گاهی اوقات حرارت بالای کمپرسور باعث می شود تا از کار بیفتد و در نتیجه، یخچال عملکرد خنک کنندگی خود را از دست می دهد.

 

کندانسور در چه مواردی بیشتر کثیف می شود؟

اگر در خانه از حیوانات خانگی مانند سگ، گربه یا طوطی نگهداری می کنید، کندانسور یخچال شما زودتر کثیف شده و به نظافت نیاز خواهد داشت. زیرا مو و گرده های روی پوست این حیوانات در هوا پراکنده شده و به آسانی جذب کندانسور یخچال می شوند.

به طور کلی توصیه می شود هر شش ماه یکبار، کندانسور و کویل های یخچال را تمیز کنید، اما اگر صاحب حیوانات خانگی هستید یا در مناطق پر گرد و غبار زندگی می کنید، بهتر است هر سه ماه یکبار این کار را انجام دهید.

حال با انجام تمامی این مراحل، به طور حرفه ای و کامل یخچال خود را نظافت کرده اید.

برای اطلاع از قیمت یخچال بوش ، و مشاهده انواع مدل های یخچال توکار بوش، می توانید به قسمت فروشگاه خانه بوش مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

این سایت از اکیسمت برای کاهش هرزنامه استفاده می کند. بیاموزید که چگونه اطلاعات دیدگاه های شما پردازش می‌شوند.